SAP APO

İleri Planlama ve Optimizasyon (APO), üretim planlama maliyetlerini düşürürken müşteri hizmetlerini iyileştirmek amacıyla iş süreçlerinde yüksek tutarlılığı sağlamak için tasarlanmıştır. Bir şirketin çeşitli departmanları; talep planlamacılar, stratejik planlamacılar ve üretim planlamacıları APO kullanmaktadır. SAP İleri Planlama ve Optimizasyon (SAP APO), gerçek zamanlı işbirliği ile karar verme desteği, gelişmiş planlama, simülasyon ve optimizasyon için sağlam ve ölçeklenebilir bir çözüm sunar.

Rehearsal Dinner

Talep Planlama (DP)


Talep planlamada müşterinin geleceğe yönelik talebi, kurumsal tedarik zinciri ve iş yönetimi ile birlikte yürütülmesini anlamak ve piyasa tahmini yapmak üzerine çalışmalar gerçekleştirilir. Erken talep değişikliklerini belirlemek için şirketlere yardımcı tahmin ve talep planlama araçları sağlar. Pazarlama ve tanıtım (promosyon) aynı zamanda piyasa talebi tahmini esasına göre yapılır.

Main Ceremony

Tedarik Ağı Planlama (SNP)


SNP (Tedarik Ağı Planlama) satın alma, üretim, dağıtım ve ulaşım bilgileri ile karar destek modeli oluşturur. Sezgisel ve matematiksel optimizasyon yöntemlerine dayalı şirketin talebini karşılayan ulaşım, üretim ve depolama kaynaklarını tüm tedarik ağı içerisinde planlamaya çalışır.

The Party

Üretim Planlama ve Detaylı Çizelgeleme (PP/DS)


Üretim birimlerinin optimum şekilde malzeme ve kritik kaynaklarının planı yapılır. PP/DS, üretim için gerekli zaman ve kaynak analizine yardımcı olur. Stok maliyetini azaltmak, zamanında teslimat performansını artırmak, kapasite için verimliliği yükseltmeye yönelik çalışmalar gerçekleştirilir.

The Party

Genel Kullanılabilirlik Kontrolü (G-ATP)


Genel kullanılabilirlik kontrolünün amacı, müşteri tarafından talep edilen ürün için söz verilen tarihte geçerli olacağını belirlemek ve zamanında teslimat performansını arttırmaktır. Global-ATP (G-ATP), SAP APO’daki ATP kontrol fonksiyonlarını içerir.


Sıkça Sorulan Sorular